wtorek, 20 października 2015

Drożdżowe rogale

Przepis dostałam od cioci, dawno takich pysznych pulchniutkich rogalików nie jadłam są po prostu obłędne :
Składniki:
50 g drożdży
Szklanka ciepłego mleka (nie gorącego)
Mąka ok 1 kg
6 łyżek cukru
3 jajka
3/4 szkl oleju
Słoiczek marmolady ( ja robiłam z dżemem morelowym i powidłami )
Wykonanie :
Do miski wsypujemy szklankę mąki. W ciepłym mleku rozpuszczamy drożdże i dodajemy 3 łyżki cukru. Następnie łączymy mleko z drożdżami i cukrem z mąką i mieszamy, odstawiamy do wyrośnięcia. Kiedy rozczyn urośnie dodajemy do niego pozostałe składniki,i łączymy je ze sobą ( mąkę dodajemy do momentu kiedy ciasto będzie bardzo gęste) . Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia.Kiedy ciasto podwoi swoją objętość (może być lekko płynne ale to normalne dlatego dodajemy wtedy mąkę ) wyrabiamy je rękoma, podsypując mąki(należy pamiętać że ciasto drożdżowe jest elastyczne i nie może być w nim zbyt dużo mąki). Odstawiamy. Dzielimy na 4 części, każdą cienko wałkujemy, wycinamy trójkąty, nakładamy marmoladę i zawijamy w rogalik.
Rogaliki układamy na blaszce wyłożonej papierem, zostawiamy na ok 15 minut aż napuszą się nieco. Pieczemy w temperaturze 200 stopni ok 15 minut góra-dół
Z jednej porcji wyszło mi ok 30 średniej wielkości rogalików :)
Smacznego :D


środa, 14 października 2015

Karpatka

Pyszna karpatka, w sam raz na niedzielę, święta i nie tylko :D pycha ... :D
Składniki:
1 kostka margaryny
1 szkl wody
1,5 łyżeczki proszku
5 jajek
1 szkl mąki 
Wykonanie:
Wodę zagotowujemy z margaryną. Do gotujących się składników dodajemy mąkę i energicznie mieszamy trzymając ciasto jeszcze przez ok 30 s na palniku. Studzimy. Do wystudzonego ciasta dodajemy proszek do pieczenia i po jednym jajku- miksujemy. Gdy ciasto będzie już gładkie dzielimy je na dwie równe połowy, jedną z nich przekładamy na wcześniej wyłożoną papierem blachę i pieczemy przez 10 min w 220 C po tym czasie zmniejszamy do 200 C i pieczemy do zarumienienia się ciasta.
Masa
Składniki na budyń :
2,5 łyżki mąki ziemniaczanej (czubate )
2 łyżki cukru
2 żółtka
2 szkl mleka
Dodatkowo:
1 kostka margaryny lub masła (250g)
Wykonanie: 
1,5 szkl mleka zagotowujemy z cukrem. Gdy zacznie się gotować przyciszamy ogień na najmniejszy jaki się da i wlewamy ciurkiem żółtka ubite z mąką ziemniaczaną resztą mleka ( ja ubiłam blęderem ) Gotowy budyń studzimy. Następnie ucieramy margarynę do białości, dodajemy porcjami wystudzony budyń aż do skończenia się składniku. Gotowy budyń przekładamy na ciasto karpatkowe i przykrywamy drugim ciastem. Placek wkładamy do lodówki na minimum 2 godz. Placek można posypać cukrem pudrem :)
Smacznego :D 






czwartek, 1 października 2015

Domowy budyń czekoladowy

Pyszny, łatwy i szybki ... nie ma lepszego na świecie ;D
Składniki na budyń :
1 łyżka mąki ziemniaczanej (czubata )
1 łyżka kakao ( czubata)
3 łyżki cukru
2 żółtka
2 szkl mleka
Wykonanie:
1,5 szkl mleka zagotowujemy z cukrem. Gdy zacznie się gotować przyciszamy ogień na najmniejszy jaki się da i wlewamy ciurkiem żółtka ubite z mąką ziemniaczaną, kakao i resztą mleka ( ja ubiłam blęderem ) .?
Smacznego :D



środa, 23 września 2015

Placek na maślance

Po długiej nieobecności wróciłam, z nowym przepisem na przepyszny placek na maślance Szybki, łatwy w sam raz na niespodziewanych gości :D
Składniki :
4 szkl mąki pszennej
1 szkl oleju
1,5 szkl maślaki lub kwaśnego mleka
4 jaja ( roztrzepane )
30 g proszku do pieczenia
1 op cukru wanilinowego
1 szkl cukru
Wykonanie :
Wszystkie składnik przekładamy do miski i mieszamy pieczemy ok 45 min w 150 C góra- dół.

                                 



sobota, 12 września 2015

Tort śmietanowy z owocami

Uff... i pierwszy Września już za nami, dawno mnie tu nie było ale obowiązki - szkoła na pierwszym miejscu , ale tort musi być .. :D zaczynamy :D,...
Składniki ( na biszkopt ) :Biszkopty piekłam dwa .
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 szkl mąki ziemniaczanej
1 szkl cukru
4 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka wody
Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywno, następnie dodajemy porcjami cukier. Gdy już cały cukier dodamy do białek mieszamy jeszcze mikserem ok 3 min. Odstawiamy mikser i bierzemy szpatułkę lub łyżkę i dodajemy żółtka i mieszamy z dołu do góry po wymieszaniu dodajemy przesiane mąki z proszkiem do pieczenia i mieszamy takim samym sposobem jak wcześniej na sam koniec dodajemy łyżkę wody i mieszamy. Ciasto biszkoptowe przelewamy do formy i pieczemy w 150 C góra-dół przez ok 30-35 min ( do suchego patyczka ).
Biszkopty piekłam dzień wcześniej 
Dodatkowo :
Borówki
Drylowane wiśnie 
Winogrono 
Śmietana ( ja użyłam decor up 1 litr )
Rurki na obłożenie tortu 
1 cytrynę
1 szkl zimnej wody
Wykonanie końcowe :
Biszkopty przekroiłam na pół. Na postument położyłam pierwszy biszkopt ( ten z samej góry ) nasączyłam go wodą wymieszaną z sokiem z cytryny. Następnie posmarowałam śmietaną i wyłożyłam winogrono następnie położyłam kolejny biszkopt, powtarzając te same kroki : nasączyć wysmarować wyłożyć i przykryć- tak aż do skończenia się placka biszkoptowego. Następnie boki posmarować śmietaną i przyklei rurki. Na samym wierzchy szprycą zrobiłam ala kwiatki oraz kratkę ( widelec zamaczałam w gorącej wodzie i robiłam linie ) rurki które pozostały i winogrono wykorzystałam na wierzch.
Smacznego :D



piątek, 28 sierpnia 2015

Szybki piernik wg. Cioci Marty

przepis na tego piernika dostałam od cioci Marty :D Jest prze prze przepyszny, wilgotny w środku lekko chrupiący z wierzchy PALCE LIZAĆ :D
Składniki:
3 i 1/3 szkl mąki pszennej
1 i 3/4 szkl mleka
1 szkl oleju
3 jajka
1 i 1/2 szkl cukru
Słoiczek powideł
1 op cynamony
1 op przyprawy do piernika
1 łyżeczka sody
2 łyżki kakao
Wykonanie:
Wszystkie składniki przekładamy do miski i wszystko razem łączymy. Przelewamy na wcześniej wysmarowaną blachę i oprószoną mąką. Pieczemy przez ok 45 min w 180 C góra- dół patrząc gdy piernik wyrośnie i pęknie ( tzw uśmiechnie się ) przykrywamy z wierzchu papierem lub folią do pieczenia :D
Część piernika polałam lukrem i polewą czekoladową także posypałam cukrem pudrem :D  
A przepis na polewę czekoladową znajdziecie w przepisie na czekoladowo-owocowe podniebienie : http://mojepyszneslodkosci.blogspot.com/2015/05/czekoladowo-owocowe-podniebienie.html
Smacznego :D


                                 







poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Odrywane słodkie bułeczki

Pyszne, drożdżowe bułeczki z powidłami ... Pychotka ... :D
Składniki: 
500 g mąki pszennej
40 g świeżych drożdży
75 g cukru
250 ml letniego mleka
40 g rozpuszczonej margaryny, ostudzonej
2 jaja
1/2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
Powidła lub dżem albo nutella
Wykonanie:
Robimy zaczyn : do letniego mleka dodajemy pokruszone drożdże oraz cukier, wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 10 min. W tym czasie do miski Przesiewamy mąkę, następnie dodajemy sól i mieszamy , robimy dołek dodajemy roztrzepane jajka i wyrośnięty zaczyn. Wszystko zagniatamy, dodajemy do zagniecionego ciasta ( musi być lepki minimalnie można podsypać ale tylko troszkę ) wystudzoną margarynę i zagniatamy . Ciasto przykrywamy do wyrośnięcia na 1 godz. Po czasie wykładamy ciasto na stolnicę i zagniatamy z odrobiną mąki, tak żeby wierzch był suchy - nie lepki a w środku nadal ciasto było wilgotne. Odrywamy małe kawałki ciasta obtaczamy w mącę spłaszczamy i nakładamy powidła , dokładanie je zamykamy kulamy w ręce i kładziemy je na tortownicę wysmarowaną margaryną i oproszoną mąką. Odstawiamy na chwilkę do wyrośnięcia , w tym czasie nagrzewamy piekarnik do 190 C. Lekko wyrośnięte bułeczki smarujemy jajkiem i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Bułeczki pieczemy przez 15 min w temperaturze 190 C następnie przez ok 10 min w 170 C.
Smacznego :D





czwartek, 23 lipca 2015

Tarta z morelami i czereśniami

Super pyszna tarta, wygląda bardzo apetycznie a w smaku jest jeszcze lepsza ... :D

Składniki ( na ciasto ) :
300 g mąki pszennej
100 g cukru pudru
2 żółtka
190 g margaryny
Wykonanie:
Wszystkie składniki wsypujemy, wkładamy do miski i zagniatamy jednolite ciasto, wkładamy je do lodówki na ok 1 godz. W tym czasie robimy nadzienie do tarty .
Składniki ( na nadzienie do tarty ) :
1 kg moreli
Garść czereśni
5 łyżek cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
Wykonanie:
Morele obieramy ze skórki odrywamy pestkę i kroimy, następnie podsmażamy na suchej patelni i zostawiamy na 10 min po tym czasie odcedzamy morele, sok który został oddzielony od owoców dzielimy na pół, jedną część możemy wylać a do drugiej dodajemy owoce ( robimy tak by nadzienie było zwięzłe i żebyśmy użyli jak najmniej mąki ziemniaczanej - zbyt duża ilość może być wyczuwalna ) do owoców dodajemy mąkę i czereśnie przekrojone na pół i oddzielone od pestki. gotowe owoce odstawiamy.

Ciasto obsypujemy mąką i dzielimy na dwie części jedną większą , drugą mniejszą. Większą część ciasta rozwałkujemy, dość grubo, przekładamy na formę do tarty i wyrównujemy brzegi. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C góra- dół pieczemy przez 150 min. po 10 min ciasto na środku nakłuwamy widelcem i wkładamy na pozostałe 5 min. Po czasie wykładamy ciasto i wylewamy nadzienie owocowe. Na owocach układamy wycięte z ciasta paski- w kratkę, posypujemy cukrem i wkładamy do piekarnika, po 20 min temperaturę piekarnika zmniejszamy do 150 C.
Smacznego :D







sobota, 11 lipca 2015

Śmietanowa słodycz z musem truskawkowym

Uff... po bardzo długiej przerwie czas na nowy przepis, deser jest prosty, nawet dziecko może je zrobić lecz smakiem urzeka... :D:
Składniki:

500 ml śmietany kremówki 30 %
Cukier puder
Truskawki, świerze lub z kompoti
Winogrona, lub inne owoce
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 szkl mąki ziemniaczanej - od tej mąki odejmujemy dwie płaskie łyżki i dodajemy 2 łyżki kakao
3/4 szkl cukru
4 jajka
1 łyżka wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Szczypta soli
Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywno, następnie dodajemy cukier porcjami. Do ubitych białek dodajemy żółtka i mieszamy szpatułką czy drewnianą łyżką z dołu do góry, następnie dodajemy przesiane mąki z kakaem i proszkiem do pieczenia, mieszamy. Na sam koniec dodajemy łyżkę wody mieszamy i przelewamy do formy wyłożonej brązowym papierem do pieczenia pieczemy ok 15- 20 min termoobieg 150 C ( czas pieczenia zależy od prądu ). Biszkopt studzimy w tym czasie do pucharków wrzycamy winogrono,opcjonalnie jak kto lubi następnie ubijamy śmietanę dodając 1 łyżkę cukru pudru. Ubitą śmietaną przykrywamy winogrona, na wierzch wykładamy mus truskawkowy a robimy go następująco:
Świerze truskawki blęderujemy z cukrem pudrem na gładką masę następnie podgrzewamy je w garnku i odstawiamy do wystygnięcia, po tym czasie znowu blęderujemy, natomiast truskawki z kompotu blęderujemy z niewielką ilością cukru pudru. 
Z biszkopty wykrawamy trójkąty i wkładamy je do śmietany, następnie wierzch dekorujemy winogronami i posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego :D




wtorek, 16 czerwca 2015

Idealna kasza manna

szybka w wykonaniu, wspaniała jako deser, pyszna, delikatna, kremowa kasza z truskawkami, palce lizać.. :D
Składniki:
500 ml mleka
Ok 1/3 szkl kaszy mannej
1 łyżka masła
Szczypta soli
5 łyżeczek cukru ( ilość można zmniejszyć lub zwiększyć w zależności jaką słodką kaszę chcemy)
Dodatkowo:
Owoce- u mnie to były truskawki
Sok do polania
Wykonanie:
Mleko przelewamy do garnka, wsypujemy sól, cukier i wrzucamy masło, całość zagotowujemy. Gdy nasze mleko zacznie się gotować wsypujemy po trochu kaszkę i mieszamy chwilę czekamy aż zacznie się gotować gdy waszym zdaniem jest jeszcze za rzadka dodajemy kaszę i mieszamy i tak za każdym razem aż uznamy że nasza kaszka jest dobra.
Smacznego :D

niedziela, 7 czerwca 2015

Ala ptasie mleczko z owocami i galaretką

Przepyszny deser na upalne dni :D
Składniki:
750 ml śmietanki kremówki 30%
4 galaretki o dowolnym ( smaku ja dałam wiśniowe )
3 łyżki cukru pudru
1 kg truskawek ( ja dałam 450 g mrożonych na dno szklaneczek, a pozostałe na wierzch )
Wykonanie:
2 galaretki rozpuszczamy w 2-óch szklankach gorącej wody i zostawiamy do wystygnięcia . Myjemy truskawki. Szykujemy pucharki, szklanki ( mi wyszło 11  szklanek )  do deseru i wkładamy po kilka truskawek na ich dno, pamiętając o tym że muszą nam jeszcze zostać na wierzch.Ubijamy śmietanę z cukrem pudrem na sztywno, następnie dodajemy zimną galaretkę, na sam początek po kilka łyżek by nam się zahartowała i mieszamy gotowe ptasie mleczko przelewamy do szklaneczek i wkładamy do lodówki. Następnie rozpuszczamy 2 pozostałe galaretki tak samo jak poprzednie i zostawiamy je do wystygnięcia. Schłodzone i ścięte ptasie mleczko wykładamy i układamy na nim truskawki, następnie zalewamy schłodzoną galaretką i chowamy do lodówki, najlepiej na całą noc :D
Smacznego :D

czwartek, 28 maja 2015

Drożdżówki z budyniem, wiśniami i kruszonką

Puszyste, słodkie drożdżówki z nutką kwasowości... :D PYSZOTKA :*
Składniki ( na ciasto drożdżowe ) :
3,5 szkl maki pszennej
25 g drożdży świeżych
1 szkl mleka- letniego
3 łyżki cukru
100 g margaryny
1 jajo
Wykonanie:
Margarynę rozpuszczamy i odstawiamy do wystygnięcia. Robimy zaczyn : W 1.2 szkl letniego mleka rozpuszczamy drożdże i cukier, następnie na wierzch zaczyny wysypujemy łyżkę mąki i odstawiamy do wyrośnięcia. Do dużej miski wsypujemy mąkę, robimy dołek i wrzucamy jajko, wlewamy lekko przestudzoną margarynę oraz zaczyn i zagniatamy dolewając stopniowo pozostałą część letniego mleka ( Ważne by mleko wlewać stopniowo ponieważ nie będzie ono nam całe potrzebne ) wlewamy mleko aż ciasto będzie sprężyste, i lekko lepkie. Odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość. W tym czasie gdy ciasto będzie wyrastało zrobimy budyń.
Składniki ( na budyń ) :
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki cukru
2 żółtka
2 szkl mleka
Kilka kropel olejku waniliowego lub śmietankowego
DODATKOWO: drylowane wiśnie w soku
Wykonanie: 
1,5 szkl mleka zagotowujemy z cukrem i olejkiem ( jeśli go użyjecie ). Gdy zacznie się gotować przyciszamy ogień na najmniejszy jaki się da i wlewamy ciurkiem żółtka ubite z mąką ziemniaczaną i resztą mleka ( ja ubiłam blęderem ) . Gotowy budyń odstawiamy do wystygnięcia.
Wyrośnięte cisto obsypujemy mąką i zagniatamy go środka, następnie odrywamy kawałki ( ok 12-15 ) i formujemy kulki. Układamy ja na blasze wyłożonej papierem i wkładamy do otwartego piekarnika wcześniej nagrzanego do 100 C by lekko podrosły po 3-4 min wykładamy i szklaną odciskamy dołek znów wkładamy na 2 min po wyjęciu jeszcze raz dociskamy i nakładamy budyń oraz wiśnie odstawiamy. robimy kruszonkę.
Składniki ( na kruszonkę ) :
25 g margaryny
2 łyżki mąki - opcjonalnie
2 łyżki cukru
Wykonanie:
Wszystko zagniatamy jeśli będzie zbyt lepkie dodajemy mąki.
Na koniec nasze drożdżówki posypujemy kruszonką i pieczemy w 200 C góra-dół aż się zarumienią, do suchego patyczka.
Smacznego :D





niedziela, 17 maja 2015

Czekoladowo-owocowe podniebienie

Owocowe ciasto w sam raz na lato- grilla ;D
Składniki: ( na ciemny biszkopt ) :
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 szkl mąki ziemniaczanej - od tej mąki odejmujemy dwie płaskie łyżki i dodajemy 2 łyżki kakao
3/4 szkl cukru
4 jajka
1 łyżka wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Szczypta soli
Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywno, następnie dodajemy cukier porcjami. Do ubitych białek dodajemy żółtka i mieszamy szpatułką czy drewnianą łyżką z dołu do góry, następnie dodajemy przesiane mąki z kakaem i proszkiem do pieczenia, mieszamy. Na sam koniec dodajemy łyżkę wody mieszamy i przelewamy do formy wyłożonej brązowym papierem do pieczenia pieczemy ok 15- 20 min termoobieg 150 C ( czas pieczenia zależy od prądu ).
Składniki ( na masę śmietanowo-owocową ) :
500 ml śmietanki kremówki 30 %
1 łyżka cukru pudru
1 op cukru wanilinowego
1 słoiczek malin w soku
1 słoiczek jagód w soku
szczypta soli
Wykonanie:
Śmietankę ubijamy ze szczyptą soli, cukrem pudrem i cukrem wanilinowym. Gdy nasza śmietana będzie miała odpowiednią konsystencje dodajemy same owoce i po jednej łyżecce soku. Całość mieszamy widelcem przy czym owoce rozgniatamy. Nasz biszkopt przekrawamy na pół i wykładamy naszą masę na spodnią część biszkoptu, przykrywamy drugim plackiem i wkładamy do lodówki.
Dodatkowo:
2 tabliczki gorzkiej czekolady ( 200 g) - czekoladę rozpuszczamy i wylewamy na wierzch biszkoptu lub robimy tzw esy-floresy
lub
Polewa czekoladowa:
1/2 szkl mleka
1 łyżka margaryny
1/2 szkl cukru pudru
2 łyżki kakao
Wykonanie:
Wszystkie składniki przełożyć do rondelka i zagotowujemy na małym ogniu do zgęstnięcia naszej polewy.
Smacznego:D


   
                                                                                                              








sobota, 9 maja 2015

Lekki puch z truskawkami

Idealne ciasto na grilla lub popołudniową kawkę... :D
Składniki ( na biszkopt- ciemny ) :
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 szkl mąki ziemniaczanej, od tego odejmujemy 2 łyżki
2 łyżki kakao
4 jaja 1 łyżka wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 szkl cukru
Szczypta soli
Wykonanie:
Białka ubić na sztywno, następnie dodawać porcjami cukier i miksować jeszcze przez ok 5 min. Następnie dodajemy żółtka i mieszamy szpatułką z dołu do góry. Po wymieszaniu dodajemy przesiane mąki z kakaem i proszkiem do pieczenia, mieszamy, dodajemy łyżkę mąki i wymieszane składniki przelewamy do tortownicy i pieczemy 15-20 min w 180 C góra-dół.
Składniki ( na masę truskawkową ) :
1 op truskawek ( 450 g )
1/2 szkl cukru
1.2 szkl wody
Zagotowujemy i blendujemy.
1/2 szkl wody
2 op galaretek
Rozpuszczamy galaretki w wodzie i dokładnie mieszamy, tak przygotowane galaretki dodajemy do gotujących się truskawek.
1/2 szkl wody
1 op budyniu na 3/4 l mleka
1 łyżka mąki pszennej
Budyń i mąkę rozpuszczamy w wodzie i dodajemy do truskawek z galaretką i mieszamy aż zgęstnieje.
Gotową masę studzimy
Dodatkowo:
500 ml śmietany kremówki 30 %
1 op cukru wanilinowego
1 śmietan fix
25 g wiórek kokosowych
Wykonanie:
Śmietanę ubijamy z fixem i cukrem wanilinowym. Następnie do ubitej śmietany dodajemy wiórki i mieszamy szpatułką.
Układamy biszkopt na to wykładamy śmietanę i masę. Chowamy do lodówki.
Smacznego :D